Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Kultúra

DFS Ragačinka

Detska folklórna skupina Ragačinka Hrušov

Pri Základnej škole  v Hrušove ju založili v r. 1979 pani Františka Hajdúchová a pani učiteľka Eva Pakšiová, ako dievčenskú spevácku skupinu. Od začiatku ich pôsobenia ju sprevádzali rôzne úspechy a to aj viaceré popredné umiestnenia  na celoslovenskej prehliadke v Likavke, prvé miesto na celoslovenskej prehliadke v Senici a iné.
DFS Ragačinka svoju činnosť obnovila v roku 1992 pod vedením Mgr. Anny Brlošovej a Mgr. Evy Pakšiovej ako tanečná folklórna skupina. Námety na svoju činnosť čerpá z prameňov hrušovskej tradičnej kultúry.  Zúčastnila so svojimi vystúpeniami festivalov vo Východnej, Detve, Martine, na Hontianskej Paráde v Hrušove, na folklórnych slávnostiach v Mani, v Krupine, zúčastňuje sa prehliadok Detských folklórnych skupín, kde viac krát postúpila na celoslovenské kolo v Likavke a v Rimavskej Sobote. Účinkuje aj na iných podujatiach poriadaných obcou a školou, ako sú: Program pri pomníku padlých 9. mája, vynášanie kiseľa na Kvetnú nedeľu, jarné chorovody na Veľkonočnú nedeľu, program pre matky, pre starších spoluobčanov a iné miestne a lokálne podujatia..
Za podpory Matice slovenskej a Obce Hrušov organizuje humanitné podujatie Autobus dobrej vôle, Keď v predvianočnom období za 2 - 3 dni s koledami a darčekmi navštívi 6- 7 Detských domovov, alebo Domovov dôchodcov. Za 17 rokov to bolo približne 100 návštev v týchto zariadeniach. 10. - 13. ročník Autobusu dobrej vôle odštartoval zo svojho paláca prezident SR Ivan Gašparovič.
V roku 2008 vznikla v rámci Ragačinky skupina heligonkárov pod vedením Jána Hajdúcha. Skupina heligonkárov navštevuje mnohé podujatia väčšinou sú to prehliadky heligonkárov aj  ako samostatná skupina.
Prostredníctvom Detskej folklórnej skupiny sa jej súčasná vedúca Mgr. Anna Brlošová snaží oživiť , tým aj zachovať ľudové piesne a zvyky z Hrušova. U detí zároveň vypestovať lásku a úctu k tradíciam svojich predkov, ako aj rozvinúť sociálne cítenie k opusteným ľuďom.


 

webygroup

dnes je: 18.10.2019

meniny má: Lukáš

podrobný kalendár


Úvodná stránka