Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Spolky

Dobrovoľný hasičský zbor Hrušov

Dobrovoľné zbory hasičov boli v obciach najrozšírenejšími spolkami. Prvé zbory boli zakladané v 60. rokoch 19. storočia, dovtedy bolo hasenie požiarov zverené cechom.

Obec Hrušov bola v minulosti často sužovaná požiarmi. V Pamätnej knihe obce Hrušov  je zaznamenaný požiar z roku 1838, kedy bola obec jeho následkom úplne zničená. Mnohé z týchto požiarov vznikli na lazoch, kde nedostupnosť terénu a komplikovaný prístup k vode spôsobili škody v nejednej rodine. Požiare často zapríčinili stratu skoro celého majetku, preto obyvatelia obce založili 3. mája 1933 Dobrovoľný hasičský zbor. Na zakladajúcej schôdzi sa stretlo 15 členov spolku. Prvým veliteľom zboru sa stal Matúš Kamas, zástupcom Ján Sás a tajomníkom Ján Hrušovský. Činnosť spolku spočívala v organizovaní teoretického výcviku členov, usporadúval rôzne tanečné zábavy a divadelné poobedia. Členovia spolku sa každoročne zúčastňovali okrskových taktických a preverovacích súťaží organizovaných štyri krát do roka. Na previerkach, ktorých sa zúčastňovalo 70-80 družstiev, hasičské družstvá testovali svoje schopnosti a pripravenosť. Ich štruktúra bola v porovnaní s dnešnými súťažami neporovnateľná. Hodnotená bola najmä účasť na previerkach, nie umiestnenie. Od 70. rokov sa členkami stávali aj ženy, ktoré vytvárali tiež ženské súťažné družstvá. Budúcich členov spolku vzdelávali už na základných školách, kde sa družstvá tiež zúčastňovali na súťažiach Mladý požiarnik Členovia zboru sa okrem výcviku mužstva a likvidácii požiarov zapájali aj do kultúrneho života obce, najúspešnejší boli v nacvičovaní divadelných hier.

V súčasnosti zbor zasahuje pri požiaroch v obci a na okolitých lazoch, dokonca spolupracuje a pomáha i pri požiaroch v okolitých obciach. Lepšia technická základňa a dobré poznatky o prístupnosti terénu napomáhajú k rýchlejším a účinnejším zásahom. Predsedom dobrovoľných hasičov je Jozef Mihálik, tajomníkom Ján Brloš a veliteľom Ján Benko. Zbor má 145 členov rôznej vekovej kategórie. Spolok má v obci dlhú tradíciu 34 a jeho členovia plynule prechádzajú z radov školskej požiarnickej výchovy medzi dorastenecké družstvá a následne medzi družstvá mužov, ale i žien. Družstvá hasičského zboru z Hrušova sa zúčastňujú na okresných a krajských súťažiach a pohárových súťažiach v regióne.

Dobrovoľný hasičský zbor v spolupráci s obcou a inými činnými organizáciami pozdvihuje aj kultúrnu úroveň obce. V medzinárodnom rozsahu sa členovia dobrovoľných zborov z Maďarska a Slovenska stretávajú na podujatí Medzinárodné hasičské mosty. Súčasťou tohto podujatia je ukážka hasičského útoku, na ktorom participujú aj družstvá z Hrušova. Zbor organizoval aj pohárové súťaže, ktoré sa z futbalového ihriska presunuli do centra obce k hasičskej zbrojnici, kde sa pri príležitosti dňa Sv. Floriána organizuje hasičské popoludnie. Vrcholným podujatím, kde sa prejavuje aj činnosť spolkov je festival Hontianska paráda, ktorého súčasťou sú aj rozličné dvory. V priestoroch požiarnej zbrojnice v centrálnej časti obce je situovaný jeden z najnavštevovanejších dvorov - Hasičský, ponúkajúci gastronomické špeciality či výstavu hasičskej techniky.

V súčasnosti je činnosť spolku príťažlivá najmä pre mladšiu generáciu, ktorá sa rada zúčastňuje pohárových súťaží a iných podujatí organizovaných spolkom. Aktivitou a angažovanosťou členov spolku sa každoročne vylepšujú priestory požiarnej zbrojnice, ktorá slúži aj obci a jej obyvateľom na organizáciu osláv či zabíjačiek. Vedenie spolku sa snaží o obnovenie neaktívneho krúžku hasičov na základnej škole, ktorý v predchádzajúcich rokoch reprezentoval obec na súťaži Mladý plameniak a vychovával tak budúcich členov Dobrovoľného hasičského zboru.


 

webygroup

dnes je: 15.10.2019

meniny má: Terézia

podrobný kalendár


Úvodná stránka