Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Zväz protifašistických bojovníkov

Zväz protifašistických bojovníkov

V obecnej kronike je zaznamenaný aj vznik organizácie Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov. Organizácia bola založená v novembri 1946 pod menom Sľub. Obec Hrušov je spomínaná aj ako „povstalecká“, pretože povstania sa zúčastnilo až 104 mužov z obce. Po návrate do organizácie vstúpilo iba 56 členov. Za prvého predsedu bol zvolený Ján Šimkov, tajomníkom bol Ján Varga a pokladníkom Michal Lekýr.

Členovia sa aktívne podieľali na rozvoji kultúrneho života v obci a organizovaním brigád prispievali aj ku skrášľovaniu obce, pomníka padlých a okolia hrobu ruského vojaka Baškirova. Členovia spolku formou prednášok tiež oboznamovali žiakov základnej školy s históriou obce, vystupovali pri spomienkových slávnostiach pri pomníku a tiež sa aktívne zúčastňovali Pochodu vďaky. Spolok pre svojich členov organizoval jednodňové výlety na pamätná miesta odboja napr. do Banskej Bystrice, Dukly a pod.

V súčasnosti spolok združuje 29 členov prevažne staršej generácie. Poslednými priamymi účastníkmi povstaleckého odboja boli Jozef Bendík a Anton Legát. Po ich smrti je členská základňa zväzu tvorená pozostalými po priamych účastníkoch, ktorí členstvo vo zväze generačne dedia. V súčasnosti sú členmi zväzu aj tzv. sympatizanti, ktorí sa zaujímajú o históriu obce a ich predkov v povojnovom období. Aktuálnym predsedom spolku je Anton Brindza. Zväz každoročne v máji a v auguste organizuje spomienkovú slávnosť pri pomníku venovanému obetiam prvej a druhej svetovej vojny. V spolupráci s ostatnými spolkami v obci sa členovia tiež podieľajú na udržiavaní a zveľaďovaní obce účasťou na rôznych brigádach. Členovia sa každoročne stretávajú na členskej schôdzi. Starnutie súčasných členov a nezáujem mladej generácie o členstvo v spolku nepriaznivo ovplyvňuje vývoj a pôsobenie spolku v obci.

Anna Bendíková

(bakalárska práca, 2014)

 

    


 

webygroup

dnes je: 15.10.2019

meniny má: Terézia

podrobný kalendár


Úvodná stránka