Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Spolky

Zväz telesne postihnutých

V roku 1950 bola v obci založená organizácia, ktorá združovala 16 zdravotne postihnutých občanov z druhej svetovej vojny. Fungovala pod názvom Zväz vojnových poškodencov. Zväz sa v roku 1953 premenoval a fungoval pod názvom Československý zväz invalidov. Združoval zdravotne postihnutých v štyroch oblastiach: telesne, sluchovo, zrakovo a vnútorne postihnutých. Predsedom zväzu bol Ján Bendík. Hrušov, ako jedna z mála okolitých obcí v okrese disponovala možnosťou združovania sa aj v spolku tejto kategórie. Združovala približne 40 zdravotne postihnutých. Členovia zväzu sa stali aj členmi novovytvoreného Okresného výboru vo Veľkom Krtíši. Predsedom Okresného výboru sa stal Pavel Brindza. Úlohou členov bolo vytvárať Zväzy invalidov v okolitých obciach okresu. Zväz invalidov prešiel mnohými zmenami v legislatíve. Početné boli aj zmeny názvu zväzu.

V roku 1993 pri oslavách 40. výročia vzniku zväzu sa vedenie rozhodlo pričleniť k Slovenskému zväzu zdravotne postihnutých so sídlom v Martine. V tomto období mal zväz približne 70 členov. Zväz po Jánovi Bendíkovi viedol Ján Kamas, Ján Fašang, Jozef Legát a až do súčasnosti Anna Fašangová. V minulosti sa členovia zúčastňovali rekondičných pobytov v kúpeľoch alebo si organizovali rôzne výlety.

Spolok aktuálne združuje 77 zdravotne postihnutých v Hrušove. Členovia zväzu organizujú športový deň s rôznymi aktivitami, „estrády“, fašiangové popoludnia, páračky, oslavy jubilantov a pod. Tiež sa spolu s inými spolkami zúčastňujú obecných brigád. Aj napriek nepriaznivej ekonomickej situácii sa zväz snaží o organizovanie rôznych spoločenských podujatí najmä svojpomocne alebo s podporou obce Hrušov.

Anna Bendíková

(bakalárska práca, 2014)


 

webygroup

dnes je: 18.10.2019

meniny má: Lukáš

podrobný kalendár


Úvodná stránka