Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Spolky

Zväz včelárov

Prvé zmienky o včelárstve v obci pochádzajú z roku 1946. V roku 1947 žilo v obci 10 roľníkov, ktorí sa včelárstvom zaoberali. Spolu mali približne 97 úľov. Staršie zmienky o včelárstve na Hrušove nie sú dostupné, no predpokladá sa, že v obci boli aj skôr.

Organizácia včelárov patrila v 60. rokoch pod okresnú správu so sídlom v Príbelciach, ktorá združovala priaznivcov včelárstva viacerých okolitých obcí. Jednotlivé obce mali vo výbore svojich členov – dôverníkov. V obci Hrušov túto funkciu vykonával Štefan Kamas, Anton Hojsa a neskoršie Štefan Valach.

V povojnovom období sa včelárstvo v obci najviac rozšírilo. V 70 rokoch sa založila organizácia včelárov v Hrušove. Prvým predsedom spolku bol Štefan Kamas a pokladníkom bol Anton Hojsa. Po smrti starších včelárov sa o včely starali potomkovia. V mnohých prípadoch došlo k zanechaniu tohto remesla, čo spôsobilo úpadok včelárstva v obci. Členovia spolku sa zúčastňovali na rôznych brigádach v obci pri úprave verejných priestranstiev, cintorína. Z členstva v spolku vyplývali aj rôzne benefity. Členovia si prostredníctvom spolku objednávali odborné časopisy, tiež dostávali aj finančnú podporu od štátu podľa množstva včelích rodín, o ktoré sa včelár staral. Po smrti Štefana Kamasa sa predsedom spolku stal ŠtefanValach. Politická situácia po roku 1989 umožnila vznik nových spolkov. V republike tak vznikli dve organizácie združujúce včelárov: Československý zväz včelárov a Spolok Včelárov. Včelári v obci sa tiež rozdelili do dvoch organizácií. Zväz včelárov viedol Milan Lérinc a Spolok včelárov Štefan Valach. Po roku 2000 sa počet včiel v obci rapídne znížil čo viedlo aj k zániku Spolku včelárov. V roku 2012 sa v regióne rozšírila choroba včelieho plodu, čo zapríčinilo likvidáciu veľkého počtu včelích rodín.

V súčasnom období činnosť včelárov v obci stagnuje. Nepriaznivé podmienky a včelí mor spôsobili zníženie počtu včelárov v obci. Spolu s inými spolkami sa aj včelári zúčastňujú brigád, organizovaných obcou. Zaujímavosťou je pozdrav a oslovenie medzi včelármi.

Anna Bendíková

(bakalárska práca, 2014)


 

webygroup

dnes je: 15.10.2019

meniny má: Terézia

podrobný kalendár


Úvodná stránka