Kultúra, šport a spolky

DFS Ragačinka

Detska folklórna skupina Ragačinka Hrušov

DFS Ragačinka

Dobrovoľný hasičský zbor Hrušov

Dobrovoľné zbory hasičov boli v obciach najrozšírenejšími spolkami. Prvé zbory boli zakladané v 60. rokoch 19. storočia, dovtedy bolo hasenie požiarov zverené cechom.

Folklórna skupina Hrušov

Špecifický hrušovský folklór bol v minulosti neodmysliteľnou súčasťou každodenného života obyvateľov tejto hontianskej dedinky.

Folklórna skupina Hrušov

Klub turistov Stráň

Druhým aktívnym oddielom TJ Partizán je Klub turistov Stráň. Má 10 registrovaných členov a ďalších spolupracovníkov, ktorí sú súčasťou klubu.

Miestny odbor Matice slovenskej

bol založený v r. 1946 a od prvopočiatku sa zaoberal hlavne kultúrnou činnosťou /divadlá ,folklór a pod/ . Po zrušení bol znovu obnovený v r 1967 ,ale v čase normalizácie boli MO MS zrušené.

Miestny spolok Červeného kríža

Od 16. apríla 1959 v obci funguje aj Miestny spolok Červeného kríža. Po prednáške okresnej tajomníčky Československého červeného kríža o úlohách a poslaní tejto organizácie, a tiež o význame darcovstva krvi bola aj v obci založená organizácia s 25 členmi.

Oblastné pracovisko Matice slovenske Veľký Krtíš so sídlom v Hrušove

Je vysunutým pracoviskom DMS Banská Bystrica a od 1. 4. 1997 vykonáva svoju činnosť v prenajatých priestoroch Obecného úradu v Hrušove.

Oblastné pracovisko Matice slovenske Veľký Krtíš so sídlom v Hrušove

Poľovnícke združenie Stráňa

Združovanie poľovníkov má v obci dlhú históriu. Členmi prvých spolkov boli majetnejší občania, pretože už samotné členské príspevky boli vysoké.

TJ Partizán Hrušov

V obecnej kronike sa uvádza, že prvými osobami, ktoré sa zaujímali o šport v Hrušove boli inžinieri a úradníci, ktorí hrávali hádzanú.

Zväz protifašistických bojovníkov

V obecnej kronike je zaznamenaný aj vznik organizácie Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov. Organizácia bola založená v novembri 1946 pod menom Sľub.

Zväz telesne postihnutých

V roku 1950 bola v obci založená organizácia, ktorá združovala 16 zdravotne postihnutých občanov z druhej svetovej vojny. Fungovala pod názvom Zväz vojnových poškodencov.

Zväz včelárov

Prvé zmienky o včelárstve v obci pochádzajú z roku 1946. V roku 1947 žilo v obci 10 roľníkov, ktorí sa včelárstvom zaoberali. Spolu mali približne 97 úľov. Staršie zmienky o včelárstve na Hrušove nie sú dostupné, no predpokladá sa, že v obci boli aj skôr.